Nejsi s něčím spokojený? Změň to!!!


09.06.2016 1820x přečteno 0 komentářů

„Co je pro Vás při hledání práce podstatné?“  Jedna z možných odpovědí často zmiňuje atraktivní firemní prostředí a firemní kulturu.


Firemní kultura je jedním z nejdiskutovanějších témat poslední doby, na něž bylo napsáno velké množství odborných knih, článků a dalších materiálů. V nich má člověk možnost se dozvědět o tom, jak je pro společnost podstatné mít atraktivní firemní prostředí, které bude celkově přispívat k lepším výsledkům, jelikož zaměstnanci jsou v takovém prostředí spokojenější a tudíž také efektivnější. Navíc se zvyšuje celková atraktivita firmy pro další potenciální zájemce, kteří se nechají tímto prostředím velmi snadno zlákat. 

To zní samozřejmě přímo idylicky a jen blázen by po přečtení takových článků pochyboval o nutnosti mít taky tu firemní kulturu.

Necháme se tedy inspirovat konkrétními projevy a podobami firemní kultury, o kterých se dočteme, a směle je začneme aplikovat. Vždyť všude je zmiňováno to, že je firemní kultura tvořena ze strany majitele firmy a vedoucích zaměstnanců, nic nám tedy nebrání začít tvořit… Takže jedeme - vize, hodnoty, přístupy, nějaké symboly materiální povahy a tak dále.

Vcelku snadné, že?

Tady ovšem nastává první vážnější problém, jelikož se snažíme kopírovat to, co funguje jinde a nebereme v potaz to nejdůležitější a tím jsou samotní zaměstnanci. Právě oni tvoří podstatu celé společnosti, a proto je nutné, aby se s nastavenou firemní kulturou dostatečně ztotožnili. V opačném případě postrádají veškeré aktivity smysl a stávají se dalším nesmyslným příkazem ze strany vedení firmy.

V menších společnostech je samozřejmě mnohem jednoduší nastavit fungující firemní kulturu, jelikož se tu člověk dostává do větší interakce s ostatními lidmi a může tak reagovat na jejich připomínky a návrhy.

Není totiž nic jednoduššího, než když se na tvorbě firemní kultury podílejí všichni ve firmě. 

Nejsi s něčím spokojený? Změň to!!!

Pro někoho je možná nemyslitelné, že by svými názory a návrhy dokázal změnit to, jak se v práci bude cítit. Často volíme tu jednodušší cestu, kdy si jen stěžujeme na to či ono a svým způsobem tím přispíváme k vytváření negativního prostředí.

Pojďme to ovšem vzít z té druhé stránky, nesnažme se jen poukazovat na to špatné, ale zkusme se podílet na samotném řešení konkrétních věcí, které nám práci znepříjemňují. Staneme se tak součástí té atraktivní firemní kultury, aniž bychom k tomu potřebovali hrací místnosti či firemní fitness centra. 

Držím palce, ať i vy se stanete součástí firemní kultury a ona součástí vás tak, jak je pro obě strany příjemné.

Jana