Absolvent nebo kandidát s praxí?


01.06.2016 2568x přečteno 0 komentářů

Hledá se šikovný absolvent!

Slovně jednoduché zadání, které řeší snad každá společnost. I naši klienti. I my. Od jednoduchého zadání je ale těžší cesta k vymezení, koho vlastně hledáme a ještě těžší cesta ho najít. Ne, že by ostatní pozice bylo jednoduché obsadit …

Hledat šikovného absolventa je o to těžší, že se většinou nemůžeme moc opřít o hard skills z předchozí praxe a vycházíme pouze z předpokladu, co by kandidát mohl zvládnout, v čem by mohl být dobrý.

Co nás ale ve finále vede k rozhodnutí, zda ANO - přijmout nebo NE? Čemu věnujeme pozornost?

Nevím jak vy, ale my většinou sledujeme určitou emocionální a společenskou inteligenci. Ano, stále hodně sledovanou „položkou“ v životopise je VŠ. I když náplň studia se v posledních letech trochu změnila a jsou více zařazovány, alespoň z mého pohledu, prezentace, skupinová řešení apod., nepoznáte při pouhém tabulkovém hodnocení má/ nemá VŠ, jak si v určitých situacích poradí.

Musím říci, že vždy zaujme student, absolvent SŠ nebo VŠ, který hledá pracovní příležitost ve svém oboru už během studia, má přehled o novinkách nebo je vidět, že studuje další zdroje, je zvědavý. V odpovědích na otázky je vidět, že hledá řešení, přemýšlí, ptá se.

Hledá se kandidát s praxí!

Zdá se vám, že poslední poznámka platí tak nějak všeobecně?

Myslím, že stále více. V dnešní době rychlého vývoje, je čím dál důležitější sledovat širší spektrum zdrojů, nové technologie, komunikovat s ostatními v oboru. Podle toho, co je právě vaše „řemeslo“. Ať už jde o 5, 10 nebo 15 let praxe.

Ruku na srdce, pokud i Vám zrovna není lehce přes 20, nemáte pocit, že si už u některých novinek, připadáte tak nějak mimo obraz? :) A když chcete být v obraze, přemýšlíte, hledáte řešení, ptáte se? Tak trošičku jako absolventi, bez zkušeností? :))

Tak si říkám s mými kolegy z náboru, jestli tohle nebude jedna z cest budoucího recruitmentu. Více se orientovat na emocionální a společenskou inteligenci kandidátů.

Nemusí zrovna každý studovat VŠ, aby byl úspěšný a naopak VŠ není zárukou pro dobré zvládnutí role v zaměstnání.

Buďte na dobré vlně, ať jste na jedné nebo druhé straně náborového procesu!

Lída

P.S. nedávno jsme přijali dva nové kolegy – studenty. Jsou dobří. Tahle cesta výběru se nám vyplatila :)

Přeji i vám hodně štěstí!